Չվերահսկվող բանալի բառեր:
межнациональный поликультурный диалог ; этноцентризм ; культурный шок ; толерантность ; национальное сознание ; респонденты
51-57
Հոդվածը նվիրվում է միջազգային բազմամշակութային երկխոսության վրա դրական կամ բացասական ազդող գործոնների վերլուծությանը: Նշված են ոչ միայն հիմնական գործոնները, որոնք խոչընդոտում են բազմամշակութային կրթական միջավայրում կառուցողական, առանց կոնֆլիկտների փոխգործունեությանը, ինչպիսիք են էթնոկենտրոնությունը, մշակութային շոկը, կարծրատիպերը, այլ նաև այդ գործընթացի վրա դրական ազդող գործոնները` տոլերանտ գիտակցության ձևավորումը, ազգային ինքնագիտակցությունը և այլն: Յուրաքանչյուր գործոն հիմնավորվել է տեսական վերլուծությամբ և էմպիրիկ հետազոտություններով` ցույց տալով հայկական մի շարք բուհերում սովորող ուսանողների վերաբերմունքը այս հիմնախնդրին:,
The article focuses on the analysis of factors which influence positively or negatively on the constructive international multicultural dialogue. Not only basic factors preventing constructive engagement in multicultural educational environment such as ethnocentrism, cultural shock, stereotypification, but also the factors which influence positively on this process formation of tolerance consciousness, national self-consciousness and others are marked in the article. Data of empirical researches which show the real attitude of students of Armenian universities to this problem are illustrated.
Զանգակ հրատ.